W monografii przedstawiono historię i ewolucję opodatkowania nieruchomości, z uwzględnieniem aktualnej konstrukcji tej formy opodatkowania w polskim systemie podatkowym. Przedstawiono specyfikę podatku od nieruchomości, liczne problemy interpretacyjne związane z jego ergonomicznym wykorzystywaniem oraz postulowane kierunki reform i proponowanych zmian obecnego modelu opodatkowania nieruchomości.
Przedstawione problemy interpretacyjne są skutkiem badań prowadzonych przez Autorów. Monografia pokazuje przyjęty przez Autorów sposób interpretacji badanych zagadnień funkcjonalnego wykorzystywania zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości w odniesieniu do budowli, budynków, a także gruntów.
Analizie poddano poszczególne problemy związane z ustalaniem podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem kontrowersyjnych kwestii opodatkowania budowli i wzajemnych relacji pomiędzy przepisami podatkowymi a prawem budowlanym.
W pracy zwrócono uwagę na fakt, że głównym założeniem reformy systemu opodatkowania nieruchomości powinno być powiązanie wysokości obciążenia podatkowego z wartością nieruchomości. Znacznym aspektem pracy jest sformułowanie kierunków zmian w definicji budowli, która w swoim obecnym zarysie budzi znaczne wątpliwości interpretacyjne, czego efektem są liczne obfity podatników z organami podatkowymi