Monografia dotyczy ergonomicznych zastosowań i współczesnych trendów technologicznych w informatycznych w systemach złożonych, zapoznaje z opisanymi metodami badawczymi oraz przedstawia najróżniejsze aspekty zastosowań i użycia zdobytego doświadczenia w praktyce inżynierskiej.
Proponowane rozwiązania składają się z systemów złożonych, zestawu czujników, maszyn i oprogramowania wykorzystującego przetwarzanie, wizualizację i analizę danych. Monografia demonstruje system do akwizycji i analizy informacji w strukturze rozproszonej w tomografii przemysłowej i medycznej.
Publikacja zawiera również ocenę możliwości użycia metod inżynierii odwrotnej i szybkiego prototypowania na przykładzie modyfikacji aparatu do mechanoterapii jamy ustnej dla jednostkowych potrzeb rehabilitacyjnych.
W publikacji przedstawiono na dodatek algorytmy klasyfikacji obrazów wad w badaniach toru kolejowego, opisano także cyfrową transformację diagnostyki infrastruktury kolejowej, czyli działania transformacyjne wyznaczane przez perspektywę Big Data.
W monografii zaprezentowano na dodatek innowacyjny hardware i software do badań pojazdów niskoemisyjnych zasilanych LPG, opisując część cyber-fizycznego systemu do zbierania, przetwarzania i sterowania przy pomocy informacji pochodzącej z informacji pomiarowych.
technika ta została oparta na inteligentnych czujnikach pomiarowych z zastosowaniem Internetu Rzeczy jako rozwiązania dla Przemysłu 4.0