Autorzy przyjęli konwencję FAQ (ang. Frequently Asked Questions) — z reguły zadawanych pytań. Z opracowania dowiemy się zatem, jak działają terroryści, a więc poznamy taktyki, techniki i metody działania wykorzystywane przez ugrupowania terrorystyczne.
Kim jest terrorysta — kto może zostać terrorystą? Ta cześć dotyczy profilowania sprawców ataków terrorystycznych, a więc określenia, jakie atrybuty demonstruje potencjalny terrorysta i jakie zachowania wskazują na to, iż przygotowuje się on do zamachu terrorystycznego.
Kolejna część poświęcona została rządowym programom profilaktycznym i edukacyjnym dotyczącym terroryzmu, kierowanym do społeczeństwa. Zatem: co rządy chcą powiedzieć obywatelom na całym świecie? Ofiarami terroryzmu stają się także osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Stąd pytanie: czy twój biznes przetrwa atak terrorystyczny? Odpowiedzią jest Business Continuity Planning, czyli przygotowanie producenta na zagrożenia XXI w. Kolejne pytanie dotyczy ewakuacji. Co to jest ewakuacja? W tej części omówiono kwestie przygotowania i przeprowadzenia prawidłowej procedury ewakuacji jako ochrony antyterrorystycznej.
Samoloty pasażerskie klasycznie pozostają celami zamachów terrorystycznych. Z drugiej strony, trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez komunikacji lotniczej. Jak zatem latać bezpiecznie? Ta część poświęcona została podróżom lotniczym w epoce zagrożeń terrorystycznych.
Inną, ochoczo używaną poprzez terrorystów metodą jest branie zakładników. Jak przetrwać w takiej roli? Co robić, jeśli zostaniesz zakładnikiem? Odpowiedzi na te pytania zawierają wytyczne dla ofiar porwań i kryzysów związanych z wzięciem zakładników.
Ofiary zamachów terrorystycznych narażone są nie tylko na przemoc ze strony sprawców. Każda akcja antyterrorystyczna stanowi zagrożenie, które jednak można zminimalizować. Co właściwie się dzieje podczas akcji antyterrorystycznej? Ta część dotyczy zachowania w trakcie działań prowadzonych przez oddziały antyterrorystyczne.
Popularną metodą jest podkładanie ładunków wybuchowych w miejscach publicznych. Jak może wyglądać bomba? Jak należy się zachować po odkryciu podejrzanie wyglądającego przedmiotu? Wyjaśnia to pirotechnik, omawiając zasady progresywnania w sytuacji zagrożenia atakiem z użyciem ładunków wybuchowych.
Coraz częściej eksperci podkreślają rosnące zagrożenie tzw. Superterroryzmem, a więc działaniami terrorystycznymi z wykorzystaniem części broni masowego rażenia. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z atakiem bioterrorystycznym, zanieczyszczeniem chemicznym czy zanieczyszczeniem radioaktywnym? Jak należy innowacyjnać, gdy wyszukamy się w strefie zamachu superterrorystycznego?