W monografii skatalogowano 29 rozdziałów. Część z nich jest rozwinięciem i uszczegółowieniem wystąpień z konferencji TAPT-20. Niepodzielną częścią monografii są także rozdziały, które powstały z myślą o czytelnikach zainteresowanych cyberprzestępczością, lecz związane były z innymi jej objawami, niżeli poruszane na konferencji TAPT-20 — naruszeniami praw własności intelektualnej, przestępczością przeciwko systemom bankowym oraz cyberprzemocą.
duże zróżnicowanie tematyczne monografii świadczy o szerokim zakresie pojęcia cyberprzestępczość, wykorzystywanego nieraz jako ekwiwalent pojęcia przestępczość teleinformatyczna. Zróżnicowanie zakresu merytorycznego powinno sprawić, że każdy odnajdzie w monografii teksty, które będą go satysfakcjonować.
Podsumowując monografia powinna być {pomocn|przydatn)a dla wszystkich osób, które zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa wykorzystania nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz ściganiem sprawców cyberprzestępstw, w szczególności studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, kryminologią, prawem oraz informatyką.