Niniejsze opracowanie naukowe jest interesującą propozycją wydawniczą, która na pewno wzbogaci wiedzę w obszarze zarządzania strategicznego w instytucjach publicznych. Publikacja podejmując tak aktualną problematykę w odniesieniu do instytucji zajmującej centralne miejsce w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa może zainteresować osoby związane bezpośrednio z tym zagadnieniem, jak i czytelników z kręgu socjologii czy ekonomii.
Autorzy w sposób przemyślany i metodologicznie dojrzały podejmują kwestię zarządzania strategicznego w odniesieniu do organizacji, jaką jest formacja mundurowa, zhierarchizowana i zorganizowana tak, aby skutecznie wypełniać swoją misję na terenie całego kraju.
Zaletą niniejszej książki jest to,demonstruje się ona w momencie, kiedy polska Policja stoi u progu gruntownych przemian równocześnie w obszarze organizacyjnym, jak i prawnym. Za duży walor publikacji należy uznać oryginalność i progresywność podjętej problematyki.
Dostrzegalny jest pokaźny wkład autorów w zakresie możliwości wykorzystania progresywnych narzędzi zarządzania strategicznego w instytucji publicznej, jaką jest Policja.