W miastach w Polsce l na świecie są dzieci i młodzież, dla których szeroko rozumiana "ulica" - ponadto rynek, osiedlowe zakamarki czy centrum handlowe - jest ważną, a niekiedy główną przestrzenią życiową.
Współczesne, tytułowe dzieci ulicy są poprzez autorów książki prezentujene jako jeden z przejawów wielkomiejskiej rzeczywistości, jej specyfiki, różnorodności i dynamiki. Analizowane przez pryzmat socjologii problemów społecznych, jest to zjawisko o cechach zarówno lokalnych, jak i globalnych.
Książka odnosi się do teoretycznych, empiryczno-poręcznych i aksjologicznych aspektów badań nad dziećmi ulicy w Polsce i na świecie i przedstawia rezultaty badań terenowych prowadzonych w Krakowie.
Wynika z nich, że z powodu wielości i złożoności cech młodych ludzi oraz czynników ich funkcjonowania w miejskiej przestrzeni nie można dziś mówić o jednym typie dziecka ulicy. Zaproponowana w książce typologia uwzględnia charakter ich więzi z rodziną i z otoczeniem, a także style czy sposoby życia.
Wątkiem komplementarnym są refleksje na temat socjologii używanej, polityki społecznej oraz pracy socjalnej jako „narzędzia" myślenia i działania w pracy z dziećmi i na rzecz dzieci ulicy. Prof. Dr hab.
Krzysztof Frysztacki, dr Marcjanna Nóżka i dr Marta Smagacz-Poziemska ściśle współpracują w ramach Zakładu Socjologii wykorzystywanej l Pracy Socjalnej w Instytucie Socjologii UJ. Łączą ich jednocześnie wątki składające się na studia miejskie, jak i zagadnienia problemów społecznych, będące przejawami współczesności i równocześnie wyzwaniami badawczymi.
Ta najnowsza książka jest kontynuacją i odzwierciedleniem prowadzonej działalności.