Tytuł trzytomowej edycji pism Andrzeja Walickiego, PRL i skok do neoliberalizmu, nawiązuje wyraźnie do jego głównego dzieła – Marksizm i skok do królestwa wolności – jednej z najważniejszych na świecie książek dotyczących idei Karola Marksa i ich praktycznych konsekwencji.
W ostatnich latach życia Walickiego szczególnie frapował los idei liberalnych, ich społeczna kompromitacja i polityczna impotencja. Uznanie neoliberalizmu za największe współczesne zagrożenie dla wartości liberalnych było podstawą wielokrotnie przeprowadzanej przez Walickiego krytyki dzisiejszej Polski, a także ważnym komponentyem krytyki inteligencji.
Z recenzji prof. Pawła Kozłowskiego Siłą tekstów w tym tomie zgromadzonych jest ich ideowa jednorodność. Dotyczą one liberalizmu i neoliberalizmu, tradycji wolnościowej i postawy klerkowskiej, dziedzictwa polskiej demokracji, lewicy i prawicy, marksizmu, socjaldemokracji i komunizmu, a w swym przesłaniu szerszym: Polski zmarnowanych szans, albo ostrożniej: Polski szanse te marnującej.
(…) Szereg analiz i sformułowań brzmi niezmiennie świeżo, absolutnie oryginalnie i odkrywczo, chwilami wręcz proroczo. Walicki „zza grobu" może posiadać (gorzką) satysfakcję, iż jego „wołanie na puszczy" okazało się tak dalekowzroczne.
Z recenzji prof. Andrzeja Romanowskiego Andrzej Walicki (1930–2020), historyk idei, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze oraz Uniwersytetu Notre Dame w USA, członek Polskiej Akademii Nauk.
Autor licznych prac z zakresu myśli rosyjskiej, polskiej filozofii narodowej, historii marksizmu i liberalizmu. Laureat Nagrody im. Eugenia Balzana (Włochy) – najważniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie humanistyki, za wkład w badanie dziejów myśli rosyjskiej i polskiej.
Jego książki i artykuły zostały przetłumaczone na niemało języków. Fundacja Oratio Recta w 2019 r. Opublikowała jego książkę O Rosji inaczej.