Mitologizacja „żołnierzy wyklętych" jest gwałtem na historii. Ich dramat wymaga wyjaśnienia, nie mitologizacji. Tego wymaga nie tylko elementarna uczciwość,dodatkowo troska o przyszłość narodu. Jaką nauczycielką życia ma być tak zakłamana historia? Jan Widacki Wyklęci z Podlasia to zbiór artykułów i materiałów archiwalnych dokumentujących represje, jakie spadły na mieszkańców tego regionu ze strony tzw.
żołnierzy wyklętych. Autorzy – Jakub Woroncow, Bartosz Konieczka, Nina Kraśko i inni – rzeczowo, w oparciu o dokumenty pokazują zbrodnie „Burego", Łupaszki" czy „Huzara", których ofiarami byli w pierwszym rzędzie niewinni mieszkańcy podlaskich wiosek, w większości prawosławni, a także Żydzi.
Pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach żyje wśród mieszkańców, w szczególności potomków ofiar, bywa też cynicznie stosowana poprzez nacjonalistyczną prawicę i rządową propagandę. Z prezentowanych w książce materiałów wynika jasno, iż nie było żadnych racji politycznych ani moralnych, które mogłyby usprawiedliwić te akty terroru.
Uzupełnieniem tekstów kilku autorów jest wstrząsający w swojej wymowie, szczególnie rzeczowy wykaz zbrodni na ludności Podlasia popełnionych w latach powojennych przez tzw. Wyklętych sporządzony przez Bazylego Pietruczuka i oficjalny dokument IPN (z 2005 r.) określający pacyfikację wsi białoruskich przez „Burego" jako zbrodnię o charakterze ludobójstwa.