Opowieść o Solidarności, która drogo nas kosztowała Wartością prezentowanej polskiemu czytelnikowi książki profesora Bruna Drwęskiego jest odkłamywanie najnowszej historii Polski. Autor przywołuje z przeszłości wyparte prawdy i fakty, odsłania realia, które politycy i posłuszni im propagandyści dokładnie wymazali ze zbiorowej pamięci.
Jarosław Dobrzański Gdyby ludziom pierwszej Solidarności, strajkującym w Stoczni Gdańskiej lub gdzie indziej, ktoś mówił, iż celem Solidarności będzie zwracanie pałaców, kamienic czy placów, zostałby uznany za prowokatora nasłanego poprzez Służbę Bezpieczeństwa.
Okazało się, iż rację mieli prowokatorzy. Zwyciężyła „chytrość rozumu historycznego" czy zwykła chytrość? Tak czy inaczej, ludzie pierwszej Solidarności zostali wystawieni do wiatru, do czego wstyd im się przyznać.
O tym jest ta książka. Bronisław Łagowski Bruno Drwęski – urodzony w Montrealu politolog, historyk i publicysta. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Sorbonne. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski, dziejach europejskiego ruchu robotniczego i problemach postaw politycznych.
Profesor w Narodowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (INALCO) w Paryżu. Autor wielu publikacji, członek redakcji szeregu francuskich i polskich czasopism naukowych, m. In. „Outre-Terre. Revue française de géopolitique", „La Pensée Libre", „Revue des Études Slaves" i „Multicultural Studies".
Prezentowana polskiemu czytelnikowi książka ukazała się w r. 2019 we Francji.