Funkcjonowanie GPW w Warszawie jest dominującym zagadnieniem w ramach przedmiotów z zakresu rynku inwestycyjnego, alokacji kapitału. Jednoczesne ukazanie części konstytuujących pojęcie giełdy jest zadaniem skomplikowanym, albowiem wymaga koncentracji na cechach charakteryzujących sformalizowany, regulowany obrót instrumentami zamiennymi.
Waga tej problematyki stanowiła przesłankę do przybliżenia Czytelnikowi tych ciekawych, lecz także trudnych zagadnień. Prezentowana książka podejmuje zagadnienia technologiczno-użyteczne działalności GPW w Warszawie.
Tematyka ta, chociaż jest opisywana w literaturze przedmiotu, to jednak analizuje przeważnie wyalienowane aspekty polskiego rynku kapitałowego. Zauważalny jest brak kompleksowego opracowania wyróznionej materii przedmiotu w zakresie prawnym, organizacyjnym, instrumentalnym i użytecznym, istotnie po wprowadzeniu zmian legislacyjnych i regulacyjnych dotyczących działalności giełdy w latach 2013–2019.
Przedkładana publikacja demonstruje zasady działania GPW w świetle stanu prawnego obowiązującego w połowie maja 2019 roku. Opracowanie składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy z nich jest skoncentrowany na problematyce instrumentów stanowiących przedmiot obrotu giełdowego.
Kolejny skupia uwagę na zasadach funkcjonowania GPW w Warszawie. Ostatni rozdział przybliża przesłanki podejmowania decyzji alokacyjnych. Stąd zwrócono w nim uwagę na mierniki „koniunktury giełdowej" oraz analizy giełdowe.
Każdy rozdział w odrębnych segmentach syntetyzuje poszczególne zagadnienia, a następnie proponuje testy wyboru, zadania i problemy do dyskusji.