Autorzy niniejszej publikacji to w obszernej mierze młodzi badacze, którzy prezentują wyniki badań własnych lub badań zespołowych, prowadzonych w takich ośrodkach akademickich, jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Pedagogiczny im.
KEN w Krakowie, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Drohobycki Uniwersytet Pedagogiczny, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Takie badania, choć mają charakter wycinkowy albo regionalny, łączy wspólna idea: próba diagnozy współczesnej młodzieży (nie tylko polskiej).
Owa zasobność stanowi o wartości publikacji. Artykuły zgromadzone w pracy Młodzież w społeczeństwie ryzyka w większości stanowią przyczynki do bardziej pogłębionej refleksji nad stylem życia, problemami, obszarami aktywności, wartościami i celami życia współczesnej polskiej młodzieży.
Jeden tekst odnosi się do młodzieży ukraińskiej. Autorzy to zwykle młodzi badacze koncentrujący się na problemach młodzieży ze swojego regionu. Pokazujene poprzez nich informacje mogą być wykorzystane w ogólniejszych analizach, pod warunkiem że metodologia tych badań zostanie w każdym przypadku starannie opisana.
Wartością planowanej publikacji są zasobność problematyki z obszaru socjologii młodzieży i edukacji, zróżnicowanie wykorzystywanych metod badawczych i poddanych badaniu środowisk. Opisywana jest młodzież gimnazjalna, studencka, a także absolwenci wyższych uczelni, młodzi ludzie z wschodniego i zachodniego pogranicza, z nieznacznych miasteczek i pokaźnych miast.
Wiedza zawarta w poszczególnych tekstach stanowczo wzbogaca portrety współczesnej młodzieży. Z recenzji prof. Marii Zielińskiej