Niniejszy podręcznik składa się z trzech autonomicznych części, zatytułowanych „Podstawy radiolokacji", „Podstawy radionawigacji" i „Systemy radionawigacyjne wspomagające lądowanie samolotów".
Każda z powyższych części została opracowana na podstawie notatek do wykładu „Podstawy radiolokacji i radionawigacji" prowadzonego przez autora dla studentów Politechniki Warszawskiej i pracowników PITRADWAR S.A.
Tematykę rozważanych w tym podręczniku zagadnień w pełni odzwierciedla spis treści. Dlatego poniżej wymieniono tylko niektóre z przyjętych zasad redakcyjnych. Pierwszą z nich jest równorzędność wyjaśnienia fizycznej istoty omawianego zagadnienia technicznego z jego opisem matematycznym.
Zasada ta odnosi się także do opisów działania prezentowanych w podręczniku urządzeń. Druga z zasad wskazuje na konieczność ilustracji omawianego zagadnienia lub urządzenia odpowiednimi pod względem dydaktycznym przykładami, tak projektowymi, jak i rozwiązań konstrukcyjnych.
Trzecia z przyjętych zasad wiąże się z tzw. Przychylnym traktowaniem. Autor powinien w osiągalnie transparentny sposób wyjaśniać znaczne kwestie merytoryczne, bez wyręczania się zbyt częstym odsyłaniem Czytelnika do literatury.
tak samo niedydaktyczne jest nadużywanie obcojęzycznej terminologii i związanych z nią akronimów, niekiedy nieprzystępnych do rozszyfrowania i niejednoznacznych.