Prezentowany tom studiów jest rezultatem badań statutowych pracowników Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, przeprowadzonych w 2016 r. Założeniem publikacji była prezentacja plastikowych artykułów omawiających wybrane, a zarazem najważniejsze zagadnienia społeczno-gospodarcze Trzeciej Rzeczypospolitej z perspektywy historii gospodarczej i przy użyciu warsztatu naukowego tej dziedziny.
Książka, będąca konsekwencją badań, składa się z 14 tekstów o charakterze monograficznym, które wspólnie obejmują kluczowe zagadnienia związane z przemianami społecznymi i gospodarczymi w Polsce po 1989 r. (…) Publikacja stanowi świeże spojrzenie na dzieje Trzeciej Rzeczypospolitej z punktu widzenia historii gospodarczej.
Artykuły, które trafiają do Państwa, odnoszą się do wielu widocznych zagadnień, przedstawiając procesy gospodarcze i społeczne, jakie zachodziły w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu. Czytane oddzielnie, poszerzają zrozumienie poszczególnych zagadnień opisanych przez Autorów, czytane zaś razem ukazują złożoność zagadnień modelujących gospodarkę Polski po 1989 r.