duże zainteresowanie politycznym centrum sprawiło, iż współcześnie dostępne publikacje koncentrują się raczej na elitach krajowych. Na rynku wydawniczym nadal brakuje opracowań, które ukazywałyby rolę regionalnych elit politycznych w życiu społeczności.
Celem monografii jest nawet częściowe zapełnienie istniejącej luki badawczej i uświadomienie, jak widoczne znaczenie dla szeroko rozumianego rozwoju regionalnego posiadają funkcjonujące w województwach elity polityczne.
Autorka, poza przedstawieniem elit, wspólnot, regionów czy samorządu terytorialnego w kontekście teoretycznym, starała się pokazać zmiany, jakie zachodziły na regionalnych scenach politycznych po kolejnych wyborach samorządowych (zwłaszcza w latach 1998–2014), podjęła również próbę oceny ich stabilizacji.
Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców, którymi mogą być nie tylko politolodzy,ponadto przedstawiciele innych dyscyplin naukowych. Zainteresuje ona także praktyków, w szczególności regionalnych samorządowców oraz pracowników służb publicznych i organizacji społecznych.