Słowem autorki rozszerzające się tempo życia sprawia wzrost zapotrzebowania na szybkie podróżowanie. Ekspresowe pokonywanie sporych odległości zezwala na transport lotniczy. Codziennie szybkie, wygodne i bezpieczne samoloty pokonują miliony km na całym świecie.
Przewóz lotniczy stał się postępowym, wygodnym, bezpiecznym i masowym sposobem przemieszczania się ludzi. Transport lotniczy stanowi jedną z ważnych gałęzi gospodarki, o pokaźnym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego.
Nadrzędnym celem działalności transportowej jest zaspakajanie potrzeb transportowych. Rozwój transportu zbliża do siebie rynki, pozwala na powiększenie produkcji, stając się stymulatorem wzrostu gospodarczego, aktywizuje gospodarczo regiony i wymusza rozbudowę infrastruktury.
Transport lotniczy posiada swoje widoczne mocne strony,na dodatek i wady, które posiadają wpływ na ogólną ocenę tego rodzaju transportu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że jeszcze nie tak dawno samolotem podróżowali nieliczni, a zwykły obywatel takie podróżowanie utożsamiał z luksusem.
aktualnie, dzięki ofercie niskokosztowych przewoźników, praktycznie każdego stać na podróż samolotem. Z drugiej jednak strony nie należy zapominać o wysokiej energochłonności tego transportu i w związku z tym niekorzystnego oddziaływania na środowisko naturalne.
Ten rodzaj transportu przyczynia się do sporej emisji gazów powodujących efekt cieplarniany, a także przekroczonych wskaźników hałasu w rejonie lotnisk. Intensywny rozwój transportu lotniczego powoduje, iż staje się on coraz tańszy i zyskuje na popularności.
Celem pracy jest dokonanie oceny rynku usług transportu lotniczego przewozów pasażerskich. Analizę objęto latami 2006-2010. Praca określa także stan obecny i perspektywy na przyszłość dla zagranicznych i polskich przewoźników.
Praca odnosi się do funkcjonowania międzynarodowego rynku przewozów pasażerskich i jest próbą odpowiedzi na pytania: Dlaczego usługi transportu lotniczego są konieczne? Jakie są perspektywy rozwoju transportu lotniczego w segmencie przewozów pasażerskich? Od czego zależy jakość usług w transporcie lotniczym przewozów pasażerskich? W pracy postawiono następujące hipotezy badawcze: Rynek usług w międzynarodowym transporcie lotniczym przewozów pasażerskich podlega zmianom.
Na wielkość przewożonych osób w transporcie lotniczym silnie oddziaływanie wykazuje sytuacja makroekonomiczna. Konstruując pracę, posługiwano się metodą opisową z elementami analizy tabularycznej. W pracy zastosowano jeszcze metodę porównawczą i graficzną.
Dla ukazania całokształtu rozważań konieczne było odwołanie się do literatury przedmiotu. Literaturę zastosowaną w pracy formujeły: opracowania naukowe, monografie związane tematycznie z funkcjonowaniem usług transportu lotniczego.
Analiza stanu rynku usług międzynarodowego transportu lotniczego przewozów pasażerskich dokonana została także w oparciu o informacje statystyczne pochodzące z publikacji Urzędu Lotnictwa Cywilnego za lata 2006-2010 i informacje Głównego Urzędu Statystycznego.
W pracy skoncentrowano się na syntetycznym i kompleksowym ukazaniu problematyki usług świadczonych na rynku przewozów pasażerskich transportem lotniczym. Analizy rynku przewozów pasażerskich dokonano równocześnie w ujęciu krajowym jak i międzynarodowym.
Autor książki Anna Nurzyńska