Oddajemy do rąk Czytelników monografię wpisującą się w trwającą od lat dyskusję dotyczącą problemów prawa medycznego – dziedziny o charakterze interdyscyplinarnym, która od lat podlega nieustannemu i stabilnemu rozwojowi.
Postęp cywilizacyjny i kulturowy sprawia, iż prawo medyczne wciąż napotyka na świeże dylematy, trudne do rozwiązania. Inspiracją do powstania prezentowanego tomu była Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.
Aktualne problemy prawa medycznego, która odbyła się w Radomiu 12 stycznia 2018 r., a zorganizowana została przez Katedrę Prawa Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu techniczno-Humanistycznego im.
Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, a także działające przy niej Koło Naukowe Studentów Prawa „Sapere Aude”. W książce ujęto referaty prezentowane podczas konferencji, jak w dodatku przesłane do publikacji teksty.
Autorzy przeprowadzili pogłębioną analizę wybranych aktulanych problemów prawa medycznego, które stały się impulsem do podjęcia dykusji nad tytułową materią. Zawarte w monografii roważania dotyczą zagadnień ściśle prawnych, jak m.in.
ochrona informacji osobowych w dokumentacji medycznej, status Rzecznika Praw Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego czy normatywna treść prawa do zdrowia w rozmaitych systemach prawnych, jak i problematyki związanej z tajemnicą lekarską, obowiązkiem udzielania pomocy czy klauzulą sumienia.
W książce znalazły się również artykuły dotyczące charakteru norm etycznych Kodeksu etyki lekarskiej i personalistycznych podstaw tej etyki.