Celem ukazujenego zamierzenia badawczego jest prześledzenie istotnych wątków myśli etyczno-ekonomicznej A.K. Sena w kontekście przekształceń współczesnej ekonomii i ich przydatności do analizy regulacji dzisiejszej gospodarki i global governance.
Obszarem użycia koncepcji Sena w polityce społeczno-gospodarczej jest, z racji umiędzynarodowienia problemów rozwoju i podejmowania inicjatyw takich jak np. Uchwalenie w 2000 r. Przez 189 krajów ONZ milienijnych celów rozwoju - gospodarka światowa i konceptualizacja niektórych reguł jej funkcjonowania (governance).Publikacja przedstawia łączne opracowanie kilku studiów przypadku.
Studia przypadku polegają na omówieniu wybranego pola problemowego i dotyczącej tego zagadnienia koncepcji A.K. Sena.Autorzy bronią tezy, że celem A.K. Sena, oprócz użytecznego rozwiązania problemu międzynarodowego rozwoju (policy implications), była filozoficzna i teoretyczna krytyka ekonomii głównego nurtu (ekonomii neoklasycznej), której wybitnym przedstawicielem jest sam Sen.
w konsekwencji skutkiem badań będzie komplet materiałów analitycznych do zastosowania przy kształceniu na kierunkach Ekonomia i Międzynarodowe stosunki gospodarcze. Przedmioty, w programach których autorzy widzą konieczność poszerzenia uczonego dotychczas rdzenia teoretycznego, to: Makroekonomia I i II; Mikroekonomia I i II; Makroekonomia zaawansowana I i II, Mikroekonomia nowoczesna I i II; Ekonomia międzynarodowa i Ekonomia międzynarodowa nowoczesna; Metodologia ekonomii; Historia myśli ekonomicznej; Ekonomia rozwoju; Polityka gospodarcza.