Niniejsza monografia zatytułowana: W trosce o bezpieczne jutro. Reminiscencje i zamierzenia - składa się z pięciu zasadniczych rozdziałów i zawiera szereg odpowiedzi na nurtujące w przedmiotowym zakresie pytania badawcze.
Nie brakuje ich niewątpliwie w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, których stanowczy nurt ujawniono w pierwszym rozdziale. Zaprezentowane w nim treści są konsekwencją dokonanej analizy porównawczej wybranych części edukacji dla bezpieczeństwa w takich krajach, jak: Anglia, Francja, Niemcy.
Na jej podstawie wyszczególniono podobieństwa i różnice w zakresie bezpieczeństwa personalnego, a także strukturalnego obywateli w tych krajach. Istotny problem, na jaki zwrócono uwagę dotyczy płaszczyzn rywalizacji neozimnowojennych za pomocą teorii gier.
W tym względzie określono pomiędzy innymi znaczące nurty w prognozowaniu stosunków międzynarodowych, a także poręczności teorii gier. W dalszej kolejności zaprezentowano zagadnienie proliferacji broni masowego rażenia i poddano analizie możliwości przeciwdziałania temu zjawisku na polskich obszarach morskich.
Kolejny aspekt analizy skierowano na zasady prowadzenia pościgu transgranicznego w ramach polsko-niemieckiej współpracy służb, w kontekście obowiązujących przepisów formalno-prawnych. Inne zagadnienie badawcze dotyczyło określenia roli i miejsca Marynarki Wojennej w polityce zewnętrznej II Rzeczypospolitej.
W tym zakresie dokonano analizy działań dyplomatycznych podejmowanych poprzez Polską Marynarkę Wojenną w zakresie realizacji założeń polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.