e-ISBN: 978-83-233-8467-0 Monografia stanowi pierwsze w literaturze polskiej całościowe opracowanie problematyki prawnej konstrukcji procesowych kompetencji organów administracji publicznej do weryfikacji własnych decyzji w związku z ich zaskarżeniem w toku instancji administracyjnych lub zaskarżeniem do sądu administracyjnego.
Podstawowym celem opracowania jest przedstawienie teoretycznej analizy i charakterystyki instytucji autokontroli decyzji administracyjnej (określanej w literaturze także jako samokontrola), a także dokonanie oceny zasadności istnienia tej instytucji w polskim porządku prawnym i poprawnieści regulacji prawnych autokontroli.
Autorka stara się też ustalić, czy w nowoczesnaniu administracyjnym i sądowo-administracyjnym istnieją podobieństwa instytucji autokontroli do regulacji prawnych w innych procedurach sądowych przewidujących możliwość weryfikacji zaskarżonego orzeczenia przez sąd, który je wydał, oraz do regulacji prawnych instytucji zbliżonych do autokontroli w systemach sąsiadujących z Polską państw Europy Zachodniej i Środkowej.
Monografia została oparta na polskiej i obcojęzycznej literaturze przedmiotu i dotyczącym omawianej poprzez Autorkę problematyki orzecznictwie Najwyższego Trybunału Administracyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych oraz Trybunału Administracyjnego w Wiedniu.
Anna Krawiec jest doktorem nauk prawnych, pracownikiem naukowym w Katedrze progresywnania Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem etatowym Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie.
Zainteresowania naukowe Autorki koncentrują się na nowoczesnaniu administracyjnym, podatkowym oraz sądowo-administracyjnym.