Dynamika zmian, w której świat uczestniczy, w sposób zasadniczy wpływa na współczesne państwo, a wynikiem jest zmiana jego ról. Coraz częściej państwo postrzega się poprzez pryzmat dwóch funkcji – zewnętrznej i wewnętrznej – jakie pełni wobec społeczeństwa.
Jednym z zadań państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, którzy coraz częściej postrzegają je jako „wolność od lęku i niepewności". Tak definiowana poprzez społeczeństwo rola państwa tworzy określone kryteria dla działań podejmowanych przez aparat władzy w ramach funkcji wewnętrznej i zewnętrznej.
Te dwie funkcje są filarami współczesnego państwa, ponieważ funkcja zewnętrzna to zapewnienie bezpieczeństwa państwa i możliwość nieskrępowanego rozwoju, a wewnętrzna to zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrony mienia, zdrowia społeczeństwa i zabezpieczenia własnych stosunków społecznych w środku państwa.
Realizację tych dwóch funkcji gwarantuje system bezpieczeństwa narodowego.(…) Autor recenzowanej monografii, dr hab. Ryszard Szynowski, prof. AWSB, jest komandorem rezerwy MW, dlatego również problematyka bezpieczeństwa i obronności państwa nie jest mu obcą.
Dotychczasowe doświadczenie wyniesione ze służby w siłach morskich, wsparte naukowym osiągnięciami, pozwoliło mu na przygotowanie tej monografii. Była to ciężka, momentami benedyktyńska, praca badawcza.
(…) Oceniając wartość merytoryczną monografii, pragnę podkreślić rzeczowość argumentów i logiczny sens narracji Autora, co jest dowodem dobrego przygotowania metodycznego i warsztatowego. Nie mam wątpliwości, że niniejsza monografia będzie wyraźną pozycją równocześnie w obszarze rozważań naukowych, jak i działalności popularyzatorskiej w tak niełatwym zagadnieniu, jakim jest obronność państwa.
Fragment recenzji prof. Dr hab. Jerzego Będźmirowskiego