Przedkładana czytelnikowi książka ma rozmiar wieloaspektowej dysputy między przedstawicielami różnorodnych dyscyplin naukowych, a także różnorodnych obszarów intensywności społecznej. Ujawnia ona jak jest (diagnoza konstatująca) w przeróżnych obszarach życia społecznego i jakie są podejmowane dynamiczności na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu i budowania wspólnoty ludzi o rozmaitych stopniach społecznej energiczności.
Część pierwsza pracy dotyczy zakreślenia ram dyskursu. Mieści się on między prezentacją modelu polityki społecznej a przesłankami aksjologicznymi. Odwołanie się do wartości jest stanowczo ważne w chwilach chaosu produkowanego poprzez procesy globalizacji.
Część druga pracy dotyczy środowiska życia i fundamentalnych kręgów środowiskowych: rodziny i szkoły wraz ze środowiskiem rówieśniczym. Są to podstawowe obszary życia społecznego, które wywierają na nas wpływ i mogą wspierać nas w procesach wykluczenia bądź powrotu do społeczeństwa – inkluzji.
Trzecia część pracy dotyczy wprost funkcjonujących instytucjonalnych formy wsparcia. Obejmuje ona opis zarówno instytucji o charakterze profilaktyki jak i włączających. Pokaźny wachlarz problemów dotyczy różnorodnych grup doświadczających wykluczenia i traumy.