Problematyka bezpieczeństwa od wielu lat znajduje swoje miejsce w kręgu zainteresowań wielu nauk społecznych, humanistycznych, ekonomicznych. Samo zainteresowanie bezpieczeństwem przeżywa renesans. Powstaje dyscyplina naukowa „Securitologia", czyli nauka o systemie efektywnej i bezpiecznej ochrony człowieka.
Choć nauki o bezpieczeństwie(securitologia) są wciąż stosunkowo młodą – na tle innych – gałęzią nauki, na pewno jednak tę dynamicznie rozwijającą się dziedzinę znamionuje coraz bardziej duże i kompleksowe podejście do badanych kwestii.
Ujęcie przedmiotowe i podmiotowe, analiza bezpieczeństwa z punktu widzenia społeczności międzynarodowej i stosunków pomiędzy państwami, z płaszczyzny narodu, grup społecznych, wreszcie – jednostki, zwracanie coraz większej uwagi na zagrożenia (i bezpieczeństwo) pozamilitarne w nieznanych (bądź lekceważonych) jeszcze kilkadziesiąt lat temu aspektach, takich jak demografia, problemy młodzieży czy wyzwania z zakresu ochrony środowiska.
równocześnie jesteśmy świadkami głębokich reform systemowych dotyczących równocześnie szczebla strategicznego, w tym najważniejszego dokumentu z tego zakresu w RP, jakim jest Strategia Bezpieczeństwa Narodowego i powiązanych z nim dokumentów sektorowych, jak i nowego pojmowania bezpieczeństwa na poziomie najniższych jednostek samorządu terytorialnego.
Bezpieczeństwo staje się wyzwaniem. Jest jednym z najpowszechniej stosowanych w życiu powszednim (społecznym, państwowym) pojęciem. Powszechność taka może rodzić wieloznaczność2, jak i to,jednocześnie samo pojęcie, jak i jego treść mają charakter subiektywny dla jednostki, jak i w rozmiarze grupowym.
Nie bez znaczenia przy jego postrzeganiu w wymiarze jednostkowym pozostają takie atrybuty, jak: płeć, wiek, stan aktualnej wiedzy, stan zamożności, w rozmiarze grupowym: uwarunkowania kulturowe, system sprawowania władzy, położenie geostrategiczne.