Wybuch powstania styczniowego w Królestwie Polskim i na Litwie, Białorusi i Ukrainie poprzedziły manifestacje religijno-patriotyczne 1861 r. Wydarzenia te stały się inspiracją do wykonania fotografii, znajdujących się w prezentowanym albumie.
wykonywanie zdjęć w stroju żałobnym i z emblematami świadczącymi o polskości było swoistego typu protestem przeciwko caratowi. Manifestacje religijno-patriotyczne 1861 r. Objęły całą Białoruś, jednak najintensywniej wystąpiły w zachodniej części, czyli na Grodzieńszczyźnie, a z zasady w samym Grodnie.
Dzięki Józefowi Markiewiczowi, zesłańcy syberyjskiemu, pieczołowicie chroniącemu i opisującemu fotografie grodzian, i dzięki jego synowi Piotrowi, który album przekazał do grodzieńskiego muzeum, możemy poznać grupę osób żyjących w tych czasach i być może nieraz uczestniczących w opisywanych zdarzeniach.
Publikacja może okazać się interesująca dla historyków podejmujących tematykę powstania styczniowego na ziemiach białoruskich oraz dla fanów fotografii, którzy szukają jej początku na ziemiach byłej Rzeczypospolitej.