Gwatemala w międzynarodowych kontekstach literackich jest kolejną z naukowych książek Danuty Muchy o Gwatemali – nieznanym w Polsce kraju Ameryki Łacińskiej. Monografie naukowe tej Autorki, ukazują się sukcesywnie od 2015 roku, gdy Gwatemala została ogłoszona „Stolicą Kultury Ameryki Łacińskiej".
Wybitny czeski badacz, profesor Martin Pilar z Uniwersytetu w Ostra¬wie, o jednej z książek Danuty Muchy poświęconej gwatemalskiemu nobliście i twórcy realizmu magicznego, Miguelowi Ángelowi Asturiasowi, napisał: „Niniejsza książka jest kolejnym przykładem systematycznej pracy badawczej Danuty Muchy w dziedzinie literatury latyno¬amerykańskiej, która zaowocowała kilkoma monografiami i wieloma artykułami do tej pory.
Jej długoterminowy pobyt w Gwatemali pomógł jej poznać kulturę tej części świata i zrozumieć lokalną literaturę głębiej niżeli przeciętny europejski wielbiciel. Warto wspomnieć, iż książka została skonsultowana z Renato Vásquezem Velásquezem, poetą i tłumaczem z Gwatemali".
Nie inaczej jest i tym razem. Danuta Mucha w najnowszej książce pt. Gwatemala w międzynarodowych kontekstach literackich przybliża życie literackie Gwatemali, pobyty Rubena Darío – „ojca moder¬nizmu latynoamerykańskiego", międzynarodowe kontakty i wpływy, wynikłe z podróży gwate¬malskich pisarzy, a także międzynarodowe aspekty oddziaływań literatów latynoamerykańskich, z ochotą goszczących w tym kraju; w Gwatemali, o której zwykło się mówić, iż jest: „krajem wiecznej wiosny" i „najszczególniej europejskim z krajów Ameryki Łacińskiej".