Specyfika wymagań wobec rachunkowości jednostek oświatowych sprawia, że osoby zajmujące się finansami tych podmiotów nierzadko borykają się z trudnościami i poszukują specjalistycznej i aktualnej informacji na ten temat.,,Rachunkowość w oświacie" wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu.
Jednostki oświatowe należące do sektora finansów publicznych zobowiązane są do prowadzenia rachunkowości na zasadach określonych w ustawie z 29 września 1994 r. O rachunkowości, z uwzględnieniem szczególnych uregulowań wynikających z ich przynależności do sektora finansów publicznych, zawartych w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. O finansach publicznych i wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych.
Przepisy te zobowiązują jednostki oświatowe do posiadania właściwej dokumentacji regulującej gospodarkę finansową jednostki, opisującej zasady rachunkowości obowiązujące w jednostce, w tym zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Podstawowym aktem wykonawczym, który determinuje zasady ewidencji księgowej w jednostkach oświatowych, jest rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. W sprawie rachunkowości i planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych posiadających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej.
W publikacji przedstawiono pełny zakres spraw związanych z rachunkowością szkół i placówek. Tematyka ta obejmuje:
- gospodarkę finansową jednostek oświatowych (m.in. Plan finansowy, wydzielony rachunek dochodów),
- szczególne zasady rachunkowości dla tych jednostek,
- zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- ewidencję charakterystycznych zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych.
W książce zostały także omówione obowiązki wynikające z regulacji prawnych, w tym obowiązki sprawozdawcze w państwowych jednostkach budżetowych i jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego, jakimi są jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe). Ponadto zostały przedstawione zasady sporządzania sprawozdań budżetowych, terminy sprawozdawcze, a także zakres informacji wynikający ze sporządzanych sprawozdań.