Zgodnie z założeniami teorii równoważenia wielorakich ról, o której pisały m.in. B. Schneider i L. J. Waite (2005), między pełnionymi przez osobę rolami może dochodzić do konfliktu albo facylitacji. Pełnienie jednej roli nie pozostaje bez wpływu na realizowanie pozostałych ról (Lachowska, 2012).
Role podejmowane w rodzinie (m.in. Małżonka, rodzica) mogą być w konflikcie lub wzajemnie się ubogacać. Niniejsza monografia podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie o oblicze współczesnego ojcostwa i charakter ojcowskiego zaangażowania w pełnienie roli rodzicielskiej w odniesieniu do relacji małżeńskiej.
prezentuje zagadnienie małżeńskiej jakości, a także uwarunkowania zadowolenia z małżeństwa w świetle badań psychologicznych. Prezentuje rolę i znaczenie ojca w procesie wychowania oraz skutki jego nieobecności.
przedstawia ojcostwo z perspektywy wybranych teorii psychologicznych. Demonstruje modele ojcostwa i rolę ojca, jaką odgrywa on we współczesnej rodzinie. Książka pokazuje związek między jakością małżeństwa a stylem pełnienia roli ojca i wytwarzaną na podstawie przeprowadzonych badań typologię relacji ojcowskich u mężczyzn ze związków różniących się pod względem małżeńskiej jakości.