Niniejsza monografia składa się z kilkunastu artykułów. Przedmiotem zainteresowania poszczególnych autorów jest literatura polska i powszechna, jak też zjawiska kulturowe i społeczne z nią korespondujące, które znajdują inspirację albo odzew w literaturze, a dotyczą wszelkich kwestii poświęconych problemom osób z niepełnosprawnościami.
W części zatytułowanej Konteksty. Obszary i paradygmaty nie(pełno)wydajności badacze skupiają się na najróżniejszych aspektach zagadnienia, m.in. Marta Bolińska wskazuje na rozmiary i modele nie(pełno)wydajności, uwzględniając równocześnie teoretyczno-historyczny, jak i pragmatyczny kontekst niepełnosprawności.
Część druga poświęcona jest Literackim obrazom nie(pełno)sprawności i rozmaitym trudnościom rozwojowo-edukacyjnym przedstawionym w ramach konwencji powieściowej. Część trzecia mieści Refleksje, opinie i recenzje, zwykle dotyczące literatury przedmiotu oscylującej wokół zagadnień niesprawności, niepełnosprawności, trudności, odmienności.
Publikacja asygnowana jest dla osób zainteresowanych literaturą i wszelkich, którym bliskie są sprawy osób z niepełnosprawnością.