W 2020 roku mija 50 lat od śmierci Michała Kaleckiego – twórcy Kaleckian school, ekonomisty dla którego nauka zawsze służyła potrzebom społecznym. Niniejsza publikacja jest zatem nieprzeciętnym przypomnieniem wybranych aspektów dorobku najwybitniejszego ekonomisty XX wieku.
Jako Autor teorii wydajnego popytu, Kalecki wielokrotnie nawiązywał do koncepcji państwa, w którym należy stworzyć trafną strukturę konsumpcji. Głównym zadaniem w tym zakresie miało być dopasowanie planowanych inwestycji do potrzeb ludzi.
Autorki próbują zwrócić uwagę czytelnika na te jak i inne elementy teorii kaleckiego. Nawiązują przy tym do założeń koncepcji dobra wspólnego, w ujęciu tak historycznym jak i współczesnym zestawiając przy tym dorobek kaleckiego w analizowanym zakresie z osiągnięciami szkoły sztokholmskiej.
Książka adresowania jest do wszystkich czytelników, którzy są zainteresowani głębszym poznaniem dorobku słynnego ekonomisty z opisanej perspektywy wyjątkowo zaś do studentów kierunków ekonomicznych.