Monografia tematyczna pt. Płaszczyzny zjawisk społecznych obejmuje trzy podstawowe paradygmaty zjawisk społecznych: aksjologiczny wymiar tożsamości społecznej przekładany na zagadnienia odpowiedzialności obywatelskiej za prowadzoną działalność prospołeczną (tzw.
trzeci sektor instytucji i organizacji pozarządowych); tożsamość w cyberprzestrzeni, a więc wartości uznawane za atrybut społeczeństwa ponowoczesnego, które posiadają znaczenie dla konstruowania kultury wirtualnej i wspólnoty społecznej opartej na kontaktach internetowych; problemy organiczne świata współczesnego oraz ideologie globalizmu określane jako „ekologia głęboka", które prowadzą nie tylko do zmiany systemu wartości, ale też powodują dyskusję na temat miejsca człowieka we wszechświecie.
Publikacja przeznaczona jest dla środowisk akademickich i jako pozycja naukowa, może być używana w dydaktyce dla studentów socjologii, antropologii kulturowej i polityki społecznej. Książka nie jest skryptem, lecz zapewne może pełnić funkcję literatury dopełniającej dla przedmiotów takich jak: wprowadzenie do socjologii, wprowadzenie do antropologii społecznej i kulturowej, polityki społecznej i pracy socjalnej.