W ostatnich latach przemysł żywnościowy dynamicznie się rozwija i dopasowuje do wy-magań i potrzeb coraz bardziej świadomego konsumenta. Oferuje świeże formy produktów żywnościowych jak żywność gotową do spożycia, wygodną czy ergonomiczną.
Ogromna presja handlu i niebywała konkurencyjność zmuszają producentów do ograniczania kosztów wytwa-rzania przy utrzymaniu efektowności konsumenckiej wyrobu. Rynek potrzeb bezpowrotnie zastąpiono rynkiem konsumenta.
Nie ma wątpliwości, że cele producentów nie mogłyby być zrealizowane bez postępu technologicznego i zastosowania substancji dodatkowych oraz do-datków do żywności, posiadających negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Z kolei kon-sumenci posiadają coraz obszerniejszą świadomość, co służy ich organizmom, a które nawyki żywie-niowe przyczyniają się do pogorszenia ich stanu zdrowia i samopoczucia. Zwracają uwagę na spożywane produkty, a także stosują zróżnicowane diety w trosce o zdrowie albo sylwetkę.
W monografii przedstawiono zagadnienia mające wpływ na uprawę, jakość i skład pro-duktów pochodzenia roślinnego. Ukazano czynniki decydujące o zawartości związków o wła-ściwościach prozdrowotnych i rolę tych związków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.