Domaszowice czy Domaszewice? Jadę do Tuczęp czy do Tuczępów (wieś Tuczępy)? Mieszkam we Włoszczowie czy we Włoszczowej? Przymiotnik od nazwy Oblęgorek to oblęgorski czy oblęgorecki? Jak brzmią przymiotniki od nazw Bejsce, Bizorędki? To niektóre z wielu pytań nurtujących nie tylko osoby odwiedzające województwo świętokrzyskie, lecz też jego mieszkańców.
Takich wątpliwości dotyczących nazw miejscowych jest niemało, a ich rozstrzygnięcie nie za każdym razem jest proste. Wynika to z kilku przyczyn: bogactwa form nazw miejscowości, ich odmiany odbiegającej nieraz od wzorców deklinacyjnych, lokalnych zwyczajów językowych.
Taka sama nazwa może posiadać najróżniejszą odmianę w zależności od tego, w którym regionie Polski leży miejscowość. Niniejsza publikacja jest pierwszym tego typu opracowaniem. Słownik podaje nazwy, ich postać dopełniaczową (co sugeruje, jak odmieniać nazwę) i formy od nich pochodne (przymiotniki), które są zgodne z normą urzędową i językową.
Może być {pomocn|przydatn)y nauczycielom, uczniom, studentom, urzędnikom i wszystkim, którym kwestie poprawnego posługiwania się nazwami miejscowymi nie są obce.