Przyszłość Unii Europejskiej, zdaniem chadeków, jest oparte na współpracy politycznej i gospodarczej. Jednym z najważniejszych celów niniejszej publikacji było ukazanie wpływów, a także znaczenia chrześcijańskiej demokracji w procesie budowy zjednoczonej Europy.
Aby uzyskać odpowiedź na postawione w pracy pytania badawcze, autorka prześledziła cały cykl integracji europejskiej. Praca składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiona została geneza ruchu chrześcijańsko-demokratycznego, w drugim i trzecim prezentowane są flagowe koncepcje polityki chadeków: federalizm, subsydiarność, społeczna gospodarka rynkowa.
Analiza obejmuje podstawowe założenia w tych obszarach z przełożeniem ich na grunt Unii Europejskiej. Pokazane zostały solidne działania, które udało się zrealizować, oraz te, które wymagają kontynuacji.
Czwarty rozdział dotyczy kwestii szeroko rozumianego bezpieczeństwa europejskiego. Te główne założenia polityki chadeckiej zostały przeanalizowane pod kątem mocnych zastosowań w rozwiązaniach politycznych, a także społeczno-ekonomicznych UE.
Publikacja ta wypełnia istotną lukę na polskim rynku wydawniczym, na którym brak jest pozycji demonstrujących rolę i znaczenie chrześcijańskiej demokracji w budowie powojennej Europy, z uwzględnieniem mocnych działań chadeków.