Niniejsza monografia ukazuje analizę przepisów prawnych, które regulują ustrój, zadania i formy działania struktur kolegialnych wspierających organy jednostek samorządu terytorialnego, funkcjonujących w gminie, powiecie i województwie.
W najnowszej literaturze brakuje publikacji, które w sposób całościowy odnosiłyby się do problematyki prawnej komisji w samorządzie terytorialnym. Częste nowelizacje ustaw samorządowych spowodowały wielkie poszerzenie katalogu takich struktur.
Skutkuje to niejako pokrywaniem się atrybuty poszczególnych komisji i zachodzeniem na siebie zakresów kompetencji organów i komisji. W efekcie w obecnym stanie prawnym występuje szereg wątpliwości wyraźnych z punktu widzenia zarówno nauki, jak i praktyki prawa administracyjnego.
Celem opracowania jest nie tylko przyjrzenie się tej problematyce z perspektywy akademickiej,w dodatku analiza zagadnień mających znaczenie dla praktyki samorządu terytorialnego. Z jednej strony obejmuje ono zatem kwestie omawiane podczas wykładów uniwersyteckich na kierunkach takich jak prawo i administracja, z drugiej natomiast porusza problemy, z którymi stykają się pracownicy samorządowi i radni, oferując im tym samym poręczną pomoc.
Adresatami publikacji mogą być wykładowcy akademiccy zajmujący się zagadnieniami prawa i ustroju samorządu terytorialnego, doktoranci, studenci prawa, administracji, politologii oraz praktycy prawa (członkowie organów jednostek samorządu terytorialnego, urzędnicy samorządowi, radcowie prawni).