Niniejsza publikacja dostarcza oryginalnych danych florystycznych o stanowiskach roślin naczyniowych muraw kserotermicznych Wyżyny Sandomierskiej i demonstruje rozmieszczenie poszczególnych taksonów w postaci map kartogramowych.
Murawy kserotermiczne są obecnie jednym z najistotniej zagrożonych zbiorowisk roślinnych w Europie z wieloma cennymi i rzadkimi elementami flory, fauny oraz grzybów. W trakcie prowadzonych badań na Wyżynie Sandomierskiej o powierzchni 1140 km2, odnotowano obecność 133 płatów muraw kserotermicznych.
Murawy te stanowią izolowane wyspy siedliskowe, których utrzymanie i ochrona są istotnie skomplikowane. Największe zagrożenie dla ich dobrego funkcjonowania kreuje rolnictwo w postaci jego mechanizacji i intensyfikacji.
Zaburzone siedliska są niezwykle wrażliwe ponadto na postępujący proces zarastania, wzrastający udział rodzimych traw, czy na występowanie gatunków obcych, w tym inwazyjnych. Użycie ochrony czynnej umożliwiłoby zachowanie wielu cennych i zagrożonych gatunków, a tym samym powiększyłoby bioróżnorodność całego mezoregionu, jak i zasobów krajowych.
Prezentowana publikacja adresowana jest głównie do studentów, doktorantów, pracowników naukowych, a także szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką ochrony obszarów cennych przyrodniczo.