Autorki monografii wskazały na psychologiczne i społeczne problemy związane z macierzyństwem. Podjęły tematykę związaną z rozwojem rodziny i panujących w niej relacjach partnerskich, a także relacjach pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
Tematyka książki dotyczy jeszcze rozwoju zawodowego kobiet – godzenia życia rodzinnego z karierą zawodową, sytuacji powrotu pań do pracy po urlopie macierzyńskim, satysfakcji i zaangażowania w pracę i wyzwań dotyczących godzenia pracy i karmienia dziecka w sposób naturalny.
Autorki przedstawiły problematykę karmienia piersią – korzyści dla matki i dziecka z punktu widzenia medycznego, a także psychologicznego a także społeczne problemy akceptacji pań karmiących oraz wybranych psychologicznych problemów kobiet po porodzie, w tym depresji, problemów w związku i z samooceną.
W monografii zostały przedstawione też atrakcyjne wyniki badań własnych. Czytelniczka lub czytelnik wyszuka także funkcjonalne porady dla młodych matek odnośnie wejścia w sytuację zmiany, relacji partnerskich, zadbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne i powrotu do pracy.
Książka gromadzi ofertę warsztatów dla pań które pomiędzy innymi pozwolą wzmocnić kompetencje społeczne związane z powrotem lub wejściem na rynek pracy, podnieść poziom własnej samooceny, kształtować poprawną komunikację z partnerem, rozwinąć motywację, a także stawiać sobie cele zawodowe i pozazawodowe.