Postrzeganie bezpieczeństwa energetycznego w kontekście przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu społeczności lokalnej z zastosowaniem zasobó geotermalnych na terenie gminy Wiśniowa Książka jest pracą badawczą przeprowadzoną na terenie gminy Wiśniowa, w woj.
podkarpackim, dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego w rozmiarze lokalnym, koncentrującą się na zjawisku ubóstwa energii grzewczej wśród gospodarstw domowych oraz możliwości przeciwdziałania mu przez wykorzystanie naturalnych lokalnych zasobów geotermalnych.
widocznym czynnikiem motywującym do podjęcia tych działań jest postrzeganie przedmiotowej problematyki poprzez społeczność lokalną i władze gminy. Dlatego także jednym z głównych zamiarów niniejszego opracowania jest uświadomienie społeczności i podmiotom odpowiedzialnym za jakość i poziom bezpieczeństwa energetycznego, poprzez dostarczenie im rzetelnych danych na temat ubóstwa energetycznego i jego konsekwencji oraz wyznaczonie efektywnych i kompleksowych instrumentów ograniczających to zjawisko poprzez możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii, jaką jest energia geotermalna, będąca alternatywnym źródłem energii ciepła.
Podjęte badania stanowią w rozmiarze pragmatycznym podstawę opracowania strategicznej polityki, możliwej do wykorzystania przez Jednostki Samorządu Terytorialnego i zakłady energetyczne na terenie kraju w przeciwdziałaniu złożonemu problemowi, jakim jest ubóstwo energetyczne wśród lokalnych społeczności, w tym próba użycia poprzez gminę Wiśniowa zasobów geotermalnych do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego na swym terenie.