O Pierwszym Marszałku Polski Józefie Piłsudskim, postaci szczególnie ważnej nie tylko dla polskiej historii, napisano już dużo, przy czym zainteresowanie rodzimej historiografii budził on już w okresie międzywojennym.
Z tego również powodu bibliografia różnych opracowań dotyczących osoby i działalności publicznej Marszałka jest znaczna i stale przyrasta. Aktualnie dysponujemy co najmniej kilkoma ważnymi biografiami Józefa Piłsudskiego, a także dziełami demonstrującymi kalendarium jego bogatego życia.
Podobnie jest również z publikacjami źródeł dotyczących jego działalności politycznej i państwowej i wojskowej. Wydano także pisma zbiorowe Marszałka. Józef Piłsudski był bowiem jednym z twórców polskiej niepodległości z 1918 r.12 i zwycięskim Wodzem Naczelnym, który w 1920 r.
uratował jednocześnie Polskę, jak i Europę przed inwazją Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej, a więc także przed powszechną komunistyczną rewolucją europejską i sowietyzacją. Czy to, co napisano powyżej, oznacza, iż o osobie i działalności Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego wiemy już wszystko? Oczywiście nie.
Potrzeba więc dalszych krytycznych badań i analiz źródłowych oraz będących ich konsekwencją publikacji, wyjątkowo poświęconych tym kwestiom, które do tej pory przebadano i opisano słabo bądź których nie poruszano wcale.
Powstał więc tom, który ukazuje osobę i czyny Pierwszego Marszałka Polski przez pryzmat problemów, które do tej pory były rzadko poruszane przez polską historiografię i które mogą stanowić nowe i nieco odmienne spojrzenie na jedną z kilku najważniejszych postaci polskiej historii XX w.