W monografii pokaźnej analizie poddano stanowczo aktualne zagadnienia związane z realizacją przez zarządców dróg publicznych zadań z zakresu budowy i utrzymania tych dróg z udziałem przedsiębiorców, w tym w trybie zamówień publicznych, koncesji na roboty budowlane albo usługi i partnerstwa publiczno-prywatnego.
Rozważania dotyczą także powierzania funkcji zarządcy drogi publicznej spółkom autostradowym oraz drogowym spółkom specjalnego przeznaczenia. Osią badań, których wyniki zostały zaprezentowane w rozprawie, jest publicznoprawny status dróg publicznych w Polsce, stąd omówiono w niej na dodatek problematykę powszechnego dostępu do tych dróg i ich własności oraz scharakteryzowano organy administracji drogowej.
Szczegółowo przeanalizowano zadania zarządców dróg publicznych realizowane zarówno na etapie budowy, jak i utrzymania tych obiektów budowlanych, do których należą najczęściej: organizacja finansowania inwestycji drogowych, pełnienie funkcji inwestora drogi publicznej, pobór opłat drogowych czy ochrona dróg publicznych.
Szczególną uwagę zwrócono na zadania wykonywane z wykorzystaniem władczych form działania (sfera imperium). Książka jest adresowana równocześnie do osób zajmujących się problematyką dróg publicznych od strony teoretycznoprawnej, jak i praktyków, w tym do osób odpowiadających za zarządzanie drogami publicznymi (krajowymi i samorządowymi), pracowników urzędów obsługujących organy administracji publicznej, a także sędziów sądów administracyjnych orzekających w sprawach z zakresu dróg publicznych i do przedsiębiorców nawiązujących współpracę z organami administracji drogowej.