Prezentowany wybór tekstów ma w założeniu ukazywać dzieje kultury, obyczajów, a także religii wczesnośredniowiecznych plemion słowiańskich zamieszkujących obszary pomiędzy Morzem Bałtyckim a dorzeczem Łaby, Haweli i Odry.
Naukowe zainteresowanie tą problematyką wśród rodzimych badaczy sięga XIX wieku i w rozmaitym natężeniu trwa do dziś. Trzymana poprzez Państwa książka jest poświęcona najważniejszym problemom badawczym dotyczącym Słowian połabskich oraz ich relacji z terenami dzisiejszej Polski i ukazuje wielości interpretacji i postaw naukowych z nimi związanych jednocześnie z perspektywy polskich, jak i niemieckich badaczy.
Praca ma charakter interdyscyplinarny i demonstruje zaangażowanie archeologii, historii i językoznawstwa w cykl poznania wczesnośredniowiecznego Połabia wpisanego w rozbudowaną sieć powiązań polityczno-społeczno-gospodarczych i zmian ideologiczno-religijnych dokujących się w atrakcyjnym nas okresie.
Prezentowana monografia jest zatem nie tylko podsumowaniem stanu badań,głównie punktem wyjścia dla dalszych szczegółowych oraz holistycznych rozważań.