Problematyka związana ze zmianami klimatu od kilkunastu lat znajduje się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Przetrwanie wielu gatunków flory i fauny, jakość życia ludzi stają się podstawową osią sporu politycznego i to zarówno na stopniach krajowych, międzynarodowych, jak i w skali globalnej.
Wszystkie dotychczasowe konflikty, przy obecnym tempie zmian klimatycznych i degradacji środowiska, mogą stać się nieistotne, prozaiczne, błahe, wobec kwestii fundamentalnej: życia bądź jego zaniku na Ziemi.
Książka prezentuje aktualny stan środowiska i jego wpływ na dobrostan społeczeństw. W pierwszej części skoncentrowano się na działaniach mających uniemożliwiać negatywnym zmianom klimatycznym. Stwierdzono, że wszelkie starania na rzecz ochrony przyrody są i będą szlachetnymi, wydajnymi inicjatywami, jeśli nie zostaną podjęte międzynarodowe działania polityczno-prawne, za którymi stać będzie siła mogąca wyegzekwować proekologiczne rozwiązania.
dodatkowo reguły rynkowe, poprzez politykę fiskalną, muszą uczynić antropopresję ekonomicznie nieopłacalną. W dalszej części rozważań przedstawione zostały czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne, dostające się w obieg przyrodniczy w wyniku działalności człowieka, a które mogą być dla ludzi niebezpieczne.
Końcowy rozdział opisuje skutki braku równowagi w środowisku naturalnym i jego wpływ na pokaźne grupy społeczne, które by przeżyć zmuszone są opuścić swoje miejsca zamieszkania i rozpocząć migracje. Autorzy, mając świadomość swoich ograniczeń, uznali za swój obowiązek podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do wydajności globalnej polityki organicznej.
Publikacja adresowana jest do ludzi młodych, studentów, których obecne zmiany dotkną w przyszłości, ma ona także na celu zmotywować ich do działań na rzecz środowiska i dbałości o własne zdrowie.