Przekształcenie regionu Morza Bałtyckiego w obszar jednostajny jest najważniejszym celem współpracy państw tego obszaru oraz Unii Europejskiej. Świadczy o tym przyjęcie „Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego" z 2009 r.
W jej planie działania omówiono 15 zagadnień priorytetowych odpowiadających głównym obszarom, w którym strategia może przyczynić się do wprowadzenia ulepszeń (poprzez rozwiązywanie głównych problemów albo użytkowanie głównych szans).
Czy zaproponowana w Strategii współpraca państw przyczyniła się do poprawy zrównoważonego rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego? Można przypuszczać, że tak kompleksowe działania przy sporym zaangażowaniu wszelkich stron powinny sprzyjać osiągnięciu celu, jakim jest zapewnienie regionowi Morza Bałtyckiego możliwości korzystania ze stabilnego środowiska i jego adekwatny rozwój gospodarczo-społeczny.
Celem monografii jest analiza postępów wprowadzenia zasad jednostajnego rozwoju w państwach regionu Morza Bałtyckiego. Za pomocą metody ergonomicznej zbadano wybrane aspekty stabilnego rozwoju we wyróznionych państwach, takie jak: aspekty rozwoju społecznego, gospodarczego i środowiskowego.
Publikacja składa się z czterech rozdziałów, w których omówione zostały wyzwania związane z badaniem stabilnego rozwoju i efekt praktyczny wprowadzonych działań w unijnej Strategii. Książka skierowana jest głównie do badaczy i studentów stosunków międzynarodowych, politologii, dziennikarstwa, może byćciekawa dla naukowców z kręgu nauk przyrodniczych, którzy chcieliby poznać szersze społeczne tło procesów, gdzie prowadzą swoje badania.